چرا باید یک مهارت جدید یاد بگیریم؟

معمولاً با شروع سال جدید همۀ ما برنامه‌های خاصی طرح می‌کنیم برای ۳۶۵ روزی که پیش رو داریم. حتی اگر آن‌ها را ثبت نکنیم هم باز در ذهن خودمان رؤیاهایمان را کنار هم می‌چینیم.

من هم زمانی همین کارها را انجام می‌دادم اما تا پایان سال نمی‌شد آنچه باید می‌شد. به همین دلیل بنا را گذاشتم به یادگیری.

یادگیری یک مهارت جدید.

می‌توانیم مهارتمان را در حوزۀ کاری خودمان گسترش بدهیم. کتاب‌های جدید بخوانیم، در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنیم یا هر چیزی که به تخصص ما مربوط است اما دانشی در آن نداریم.

یا کلاً یک مهارت دیگر و غیر مرتبط. با پیشرفت سریع و بدون وقفۀ علم و تکنولوژی و دسترسی آسان و راحت ما به منابع یادگیری خیلی راحت می‌توانیم گسترۀ مهارت‌هایمان را افزایش دهیم.

من با یک تجربۀ خیلی ساده و پیش‌پاافتاده به این نتیجه رسیدم که یادگیری در حوزه‌های جدید یا جایی که قبلاً تجربه نکرده‌ایم چه تأثیر شگفت‌انگیزی بر ذهن و روح دارد و چقدر می‌تواند به پیشرفت سایر مهارت‌ها هم کمک کند.

ورزش کردن برای من همیشه یک راه رسیدن به آرامش بوده و هست. وقتی به علت آسیب به پا مدتی خانه‌نشین شدم و بعدازآن نتوانستم آن‌طور که می‌خواهم فعالیت بدنی داشته باشم تصمیم گرفتم کاری را پی بگیرم که به تحرک زیاد نیازی نداشته باشد؛ بنابراین نشستم پای میز تحریر کوچکم و با قلم و مرکب و کاغذ گلاسه انس گرفتم.

خوشنویسی به‌مرور دقت و تمرکز مرا افزایش داد. نگاهم نسبت به خیلی از مسائل تغییر کرد و بعد از مدتی فهمیدم ورزش را هم می‌توانم به‌تنهایی و در خانه ادامه دهم.

به گمانم پی گرفتن یک راه مستقیم و هموار به خیال آرامش و آسودگی اشتباه است. گاهی بهترین راه برای سکون ذهن پرتاب کردن آن به سمتی ناشناخته است.

من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم خوشنویسی به ورزش، درس خواندن و حتی نوشتن من ربطی داشته باشد؛ اما یادگیری یک کار کاملاً جدید ذهن مرا تقویت کرد و به تصمیم‌گیری‌ها و واکنش‌هایم نسبت به مسائل روزمره جهت دیگری داد.

علاوه بر این یادگیری حس اعتمادبه‌نفس و کارایی ما را افزایش می‌دهد.

خیلی از ایده‌های ناب از ایجاد ارتباط بین مسائل ظاهراً بی‌ربط به ذهن می‌رسند و این یعنی خلاقیت.

فکر می‌کنم تبادل یادگیری یک راه سرگرم‌کننده و البته مفید باشد. برای مثال ببینید خواهر، دوست، همسایه، همکار و اطرافیان نزدیک شما چه هنر و مهارتی دارند که شنا دوست دارید یاد بگیرید و برعکس. یادگیری کنار هم خیلی مفیدتر و مؤثرتر اتفاق می‌افتد.

در موقعیتی زندگی می‌کنیم که تنها با یک کلیک می‌توانیم قدم در راه‌های بی‌انتهای یادگیری بگذاریم. پس تعلل نکنید و همین‌الان دست‌به‌کار شوید.

 

شاید دوست داشته باشید این مطلب را هم بخوانید:

اگر می‌خواهید خلاق‌تر شوید…

کانال تلگرام چگونه شاعر شویم؟

۲ نظر

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *