اگر می‌خواهید خلاق‌تر شوید…

مدتی با خودم فکر می‌کردم هیچ ایده‌ای ندارم، نوشته‌هایم به دل نمی‌نشیند و تازگی خودشان را ازدست‌داده‌اند.

انسداد در هر کاری به‌ویژه نوشتن حس ناخوشایندی است. این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد به همین دلیل است که داستان‌های ناتمام در کشو می‌ماند و می‌پوسد، وبلاگ‌ها متروکه می‌شوند و شعرها در نطفه خفه؛ اما افراد خلاق بر موانع نوشتن غلبه می‌کنند.

وبلاگ‌نویسی به من گوشزد کرد که کم مطالعه می‌کنم یا خوب نمی‌خوانم. بااینکه فکر می‌کردم به‌طور نسبی میزان مطالعۀ مناسبی دارم اما درنهایت به این نتیجه رسیدم که سبد کتاب‌خوانی من تنوع کافی ندارد و بند شده‌ام به کتاب‌های ادبی.

زمانی که برای مجله‌های اینترنتی با موضوعات مختلف می‌نوشتم هم خلاق‌تر بودم و هم می‌توانستم بیشتر و بهتر به ایده‌هایم پروبال بدهم. چراکه از هر دری می‌خواندم.

فکر می‌کنم علاوه بر خواندن کتاب‌ها و نویسندگان مختلف نوشتن در حوزه‌ها و موضوعاتی که تابه‌حال کارنکرده‌ایم هم بتواند به خلاقیت بیشتر کمک کند.

بسیاری از نویسنده‌ها در یک حیطۀ مشخص متخصص هستند و می‌نویسند. داستان، شعر، کپی رایتینگ، مقاله و…

همۀ ما انواع نوشته‌ها را می‌شناسیم اما چقدر تمایل داریم که دست‌به‌قلم شویم و در مورد موضوعات ناآشنا بنویسیم؟

به عنوان کسی که به نوشتن شعر و داستان علاقه دارم می‌خواهم تبلیغ‌نویسی را هم یاد بگیرم، ممکن است شاعری بخواهد مقاله‌‌های علمی کار کند یا کپی‌رایتری قدم در دنیای ادبیات کودک و نوجوان بگذارد.

تجربۀ من در نوشتن شعر و داستان می‌تواند به تقویت تبلیغ‌نویسی کمک کند حتی شعر و داستان نیز با هم چنین رابطه‌ای دارند و تسلط بر هر کدام به بهبود مهارت در دیگری کمک می‌کند.

وقتی خودمان را در یک منطقه امن و راحت قرار می‌دهیم به‌مرور کار ما بوی نا می‌گیرد و خسته‌کننده می‌شود.

اگر از مهارت‌هایی که در یک حوزۀ مشخص داریم برای دیگر موضوعات استفاده کنیم کم‌کم تقویت شده و توسعه می‌یابد.

نوشتن در حیطه‌های مختلف می‌تواند سطح خلاقیت را به‌طور شگفت‌انگیزی افزایش دهد.

با ورود به دنیاهای جدید الهام از درودیوار سرازیر می‌شود و خلاقیت ما را تحریک می‌کند.

ممکن است بگویید مسیر نوشته‌های من مشخص است و نمی‌توانم وبلاگ یا کانال را به موضوعی دیگر اختصاص بدهم یا در آن بگنجانم. نیازی نیست چیزی که می‌نویسیم را منتشر کنیم اگر هم به این کار علاقه داریم می‌توانیم با سایت‌ها و مجموعه‌هایی که در موضوع موردنظر ما فعالیت می‌کنند همکاری کنیم در غیر این صورت تمرینی است برای بهتر نویسی و افزایش خلاقیت.

برای به چالش کشیدن خودمان و جدی گرفتن خلاقیت باید از منطقۀ امنمان فاصله بگیریم.

 

کانال تلگرام چگونه شاعر شویم؟

۴ نظر

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *