چرا باید شاعران را استخدام کنیم؟

شاید با خودمان بگوییم شعر و شاعری را چه به کسب‌وکار و مدیریت و پروژه و …

اما در این پست می‌خواهم از نقش شاعران در کسب‌وکار و مزایای شعر خواندن برای حرفه‌ای‌ها بگویم.

جایی خواندم که رهبران کسب‌وکار باید اهل ادبیات و کتاب خواندن باشند اما معمولاً مطالعۀ آن‌ها به رمان و داستان، آن‌هم به‌ندرت محدود می‌شود و کسی به سراغ شعر نمی‌رود. چراکه باور ندارند خواندن و سرودن شعر می‌تواند به توسعۀ فردی و حرفه‌ای کمک کند.

سیدنی هارمن یکی از بنیان‌گذاران صنایع هارمن می‌گوید: «من از شاعران به‌عنوان کارمندان و مدیران ارشدم استفاده می‌کنم. شاعران اندیشمندان اصلی سیستم ما هستند. آن‌ها به محیط دقیق‌تر نگاه می‌کنند و پیچیدگی‌ها را تا سطحی قابل‌درک کاهش می‌دهند.»

ازآنجایی‌که مدیران و رهبران کسب‌وکار در محیط‌هایی پویا و فعال زندگی می‌کنند یکی از چالش‌های همیشگی آن‌ها پذیرش و فهم هرج‌ومرج‌ها است. باید فرصت‌ها را پیش‌بینی کنند، با ابهامات کنار بیایند، قرارداهای عاقلانه تنظیم کنند و حتی جاه‌طلبی خود را در نظر بگیرند.

خواندن و سرودن شعر می‌تواند ظرفیت ذهنی آن‌ها را برای درک محیط پیرامون و برقراری ارتباط با دیگران بهبود ببخشد. کسانی که شعر می‌خوانند می‌توانند فرضیه‌های بیشتری را در نظر بگیرند.

شعر می‌تواند به کارکنان کمک کند تا همدلی بیشتری با مراجعین مجموعه داشته باشند. بسیاری از شاعران روی فهمیدن آدم‌های اطراف خود به‌شدت تمرکز می‌کنند.

علاوه بر این به ایجاد حس همدلی و همراهی به‌خصوص برای کسانی که در مراکز درمانی کار می‌کنند یا سمت‌های اجرایی که به‌طور مرتب نیاز دارند احساسات و انگیزه‌های مدیران، همکاران، مشتریان و سایر افرادی که با آن‌ها در تعامل هستند را درک کنند کمک می‌کند.

یکی دیگر از مزایای شعر افزایش قدرت خلاقیت است.

مایکل دانا شاعر و نویسندۀ آمریکایی می‌گوید: «هر چه بیشتر در کسب‌وکار خود پیش رفتم احساس کردم مزیت من نسبت به همکارانم داشتن زمینه‌هایی از ادبیات و تخیل و زبان است.»

او با توجه به ریشۀ یونانی شعر که «سازنده» است تأکید می‌کند که مدیران علاوه بر تقویت مهارت‌های کمّی باید به مهارت‌های کیفی و خلاقانه نیز توجه کنند که خواندن و سرودن شعر یک راه فوق‌العاده برای توسعۀ این مهارت‌ها است.

در واقع شعر حتی می‌تواند ابزاری بهتر از داستان باشد. کسانی که شعر می‌خوانند و شعر می‌گویند از کلمات جایگزین بیشتری استفاده می‌کنند و راه‌کارهای خلاقانه‌ای ارائه می‌دهند، محیط شلوغ و نابه‌سامان را هدایت کنند و قدرت فکر کردن ویژه‌ای دارند.

شعر به ما کمک می‌کند که زندگی زیباتری داشته باشیم.

سایمون سینک می‌گوید: «جهان- جایی که فکر می‌کنیم با همۀ بزرگی و وسعتش وحشتناک است- می‌تواند شگفت‌آور باشد»

ما در مکالمات روزمره از دنیای عادی، ساعت‌های حوصله سَر بر، روزهای راکد و جریان کند زندگی حرف می‌زنیم؛ اما در زبان شعر همه‌چیز وزن دارد. کلمه معنا دارد. هیچ‌چیز عادی نیست از یک‌تکه سنگ گرفته تا تواتر شب و روز.

اگر در کار حرفه‌ای چنین چشم‌انداز و تصویری ارائه دهیم شاید افراد امیدوارتر، هدفمندتر و خلاق‌تر کار کنند و زیبایی‌ها دوباره احیا شود.

نمی‌گویم شعر یک راه‌حل مناسب و قطعی و شاعر، کارمند و رهبری همواره کارآمد است چراکه افرادی را می‌بینیم که شاعر نیستند و شعر هم نمی‌خوانند و در حوزۀ خود می‌درخشند اما برای کسانی که می‌خواهند کسب‌وکاری جدید را شروع کنند خواندن و سرودن شعر یک مؤلفۀ ارزشمند برای توسعه و پیشرفت کسب‌وکار آن‌ها است.

 

کانال تلگرام چگونه شاعر شویم؟

۲ نظر

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *