خوش آن کَسان که دلی شادمان کنند

از شاد بودن و شادکردن و مزایای آن زیاد شنیده‌ایم. تا جایی که خیام می‌گوید :« رو شاد بزی اگرچه برتو ستمی است» یا حافظ که : «حافظا چون غم و شادی جهان در گذر است/بهتر آن است که من خاطر خود خوش دارم»

نمی‌خواهم از شادی درونی و بیرونی و منبع آن حرف بزنم یا اصلاً بگویم شادی چیست و برای آن تعریف‌های کلیشه‌ای بنویسم.

امروز کتاب « ۳۶۵ روز» با عنوان دوم «هر روز از سال شادی را در زندگی خود تجربه کنید» از مری جین رایان را ورق می‌زدم. کتاب با این جمله آغاز می‌شود: «زندگی کوتاه است، شیرین بودن آن به خودتان بستگی دارد.»

و در هر صفحۀ کتاب، که با تاریخ یک روز از سال شماره‌گذاری شده، یک بهانۀ کوچک برای شاد بودن معرفی کرده است.

نویسنده در مقدمۀ کتاب می‌گوید: «مهم نیست چه کسی هستید و با چه چالش‌هایی روبرو شده‌اید، شما می‌توانید شادتر باشید. تغییر دیدگاه یکی از مهم‌ترین عوامل برای شروع یک زندگی شاد است، ولی شادی شما به تغذیه‌تان، چگونگی رویارویی‌تان با دیگران یا اینکه چقدر خوب می‌خوابید هم بستگی دارد.»

در این کتاب فارغ از تئوری‌های شخصی، ۳۶۵ روش واقعی و ساده برای شاد بودن بیان شده.

قصد معرفی کتاب به این شکل ندارم، تنها خواستم بخش‌هایی از این بهانه‌های کوچک را با شما به اشتراک بگذارم:

از اطرافیان یاد بگیرید

اغلب اطرافیانمان بزرگ‌ترین معلم‌های ما هستند. بعضی اعتقاد دارند ما دقیقاً همان افرادی که در زندگی نیاز داریم را جذب می‌کنیم.

ما از اطرافیانمان نه تنها به صورت مستقیم-«اه چطور این کار را انجام دهم.»-بلکه با مثال‌های منفی-«اه چطور این کار را انجام ندهم.»-یاد می‌گیریم.

امروز به خودتان یک مرخصی ذهنی بدهید

بسیاری از افکار روزانه و انرژی‌مان صرف چیزهایی می‌شوند که هرگز پیش نمی‌آیند. امروز به خودتان قول دهید که نگران اتفاقات فردا نباشید.

امروز به شخصی کمک کنید

قانون جالب و اسرارآمیزی در طبیعت وجود دارد: سه چیزی که ما در زندگی خیلی خواهانش هستیم یعنی شادی، آزادی و آرامش خیال را همیشه وقتی به شخص دیگری اهدا می‌کنیم به دست می‌آوریم. (ناشناس)

ارزش رشد یافتن

هنگامی که ما به رشد معنوی و احساسی ارزش می‌دهیم، پستی و بلندی زندگی معنا پیدا می‌کند؛ به جای تأسف خوردن بر سرنوشتمان می‌توانیم از هر فرصتی برای بهتر کردن آن استفاده کنیم. برای شما به معنی جسور شدن و برای من اعتماد بیشتر است. هر چه در زندگی بیشتر سختی بکشیم، فرصت‌های بیشتری برای رشد پیدا می‌کنیم.

یا بهایش را پرداخت کنید یا رهایش کنید

دنیس پراگر در کتاب خارق‌العاده‌اش «خوشبختی مسئله‌ای جدی است» نکتۀ مهمی را بیان می‌کند. او یکی از رازهای خوشبختی را به ما می‌گوید؛ هر چیزی بهایی دارد. اگر می‌خواهید بهایش را بپردازید، در غیر این صورت رهایش کنید. یک رابطه بها دارد. بنابراین در روابطی که نمی‌خواهید نمانید.

البته من به همراه تیترها کل مطلب را نقل نکرده و فقط بخشی از آن را نوشته‌ام.

یک نظر

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *